Tip na Valentýna

7. února 2018 v 11:41 |  Alfovy postřehy
Právě mi přišel email od knižního klubu. Stálo v něm:
"Oslavte s námi sv.Valentýna knižním dárkem, který nikdy nezklame! Jako tu nejlepší inspiraci máme pro Vás doporučení našich čtenářů."
A pod tím výčet tří knih včetně ilustrace a popisu o čem asi jsou.


Oběť bez tváře (Stefan Ahnhem)

Osvětim, Nacisté a konečné řešení (Laurence Rees)

Otevřený Hrob (Angela Marsonová)

Vzpomínám si na dobu, kdy jsme jako děti poučeni o tom, co je vlastně Valentýn, a že by bylo záhodno jej také slavit, všechno vyváděli. Malovat nebo jinak ručně vyrábět přání k Valentýnu, když už jsme museli tento den na oko slavit, hlavně ve školách se to hodně rozmohlo, a tak nám učitelky na výtvarných hodinách zadávali kolem začátku února vždy jedno srdíčkové téma.
Nebylo kudy se z těch všech srdíček okolo sebe vyhrabat, každého to zasáhlo, někoho méně, někoho více. Dívky, jako správné romantičky si vysnily, že přání k Valentýnu, které maluje Tonda ve vedlejší lavici,je právě pro ně a že každý pohled, jindy běžný "chlapský" je najednou jiný, Valentýnský.
Prostě všude hromada lásky, romantiky a srdíček nejrůznějších velikostí.
Jak plynula léta, stala se z toho komerční záležitost. V televizi běží reklamy se zelenou příšerou odkazující na nejlevnější parfémy na den zamilovaných. Nebo co rovnou pořídit drahé polovičce třeba nový mobil! Ty jo! Nebo co se omezovat a nejet raději na luxusní dovolenou k Jadranu? Pardon, Jadran se už dnes nenosí, tak na Seychely? Bora-Bora? Ne? Tak dobře, malá krabička, která po otevření odhalí svůj klíč k zbrusu novému Mercedesu?
Komerce.
Každý prodejce se svoje zboží na tento den snaží řádně zpeněžit. Zapomínáme na obyčejná gesta, empatii, obyčejný úsměv po ránu, který člověku zpříjemní den. Nápad na výlet, nebo na návštěvu kina. Jedna květina, bez těch doplňků, co k růžím cpou v květinářství, zelených kapradí a bilých zvonků.
Škoda, že většina mužů si nechá nadiktovat, kdy mají manželce přinést růži. Přece proboha jen na svátek, narozeniny a možná tak ještě Valentýna. Jindy je to zbytečné. A to vůbec, pokud si ještě vzpomenou.

Tak já jdu taky svěží vánek svátku lásky oslavit. Při přání a polibku mu vtisknu do ruky knihu Otevřený hrob.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama